Yalnız Yaşamayı Bilmiyorsan, Zirvelere Bakmayacaksın

Yalnız Yaşamayı Bilmiyorsan, Zirvelere Bakmayacaksın

Hayatta gördüklerimiz, bazen görüldüğü gibi olmamaktadır. Yalnız insanlar ya da destek bulmayan bazı fikirler de, kötü anlamına gelmez. Aksine birçok zaman, gizemli görünen şeyler; her şeyden daha çok gerçektir.

Yaşadığımız hayatta; karanlık, aydınlıktan; yalanlar ise, doğrulardan kaçar. Güneş, daima yalnız olsa da, etrafına hep ışık saçar. Çoğu zaman, doğruların ve doğru insanların kaderi; yalnızlıktır. Yalnız yaşamayı bilmiyorsan tabiri, bu durumun sonuçlarına gelememek ve dik duruşa sahip olamamak manasında kullanılır. Zirvelere bakmayacaksın tabiriyle ise; neticede, dik duruşa sahip olmayan insanların; risk alamayacağı ve sürüye karışacağı anlatılır.

Unutulmamalıdır ki; kargalar daima sürüyle, kartallar ise hep yalnız uçar.

Yalnızlık, Güçsüzlük Değil; Aksine, Güçlü İnsanların Harcıdır

Yalnızlık; sadece yemek yerken, evde yaşarken ya da eğlenirken yalnız olmak demek değildir. Yalnızlık, bazen fikirlerde destek bulamamak anlamında da kullanılır. Belki de, hayatımızın vazgeçilmezi olan bazı icatların mucitleriyle; arkadaşları dalga geçmiş ve işinden alıkoymaya çalışmışlardır. Fakat bu şekildeki birçok kişi, boş yaşayıp; ölüp gitmişlerdir. Mucitler ise, tarihe adını kazımış ve ölümsüz olmuşlardır.

Mucitler, en büyük icatlarını yaparken; çoğu zaman yalnız kalmış, sürüden ayrılmıştır. Bu yalnızlık ve azim de, aslında onları başarıya götürmüştür. En güzel örnek olarak; kartal misali, denilebilir.

Kartal'ın asil bir hayvan olduğu, hiç şüphe götürmez bir gerçektir. İhtişamlıdır ve keskin gözleri vardır. Avını kilometrelerce öteden görebilir, yuvasını yükseklerde kurar, yükseklerde uçar ve bağımsız takılır. İnsanlık tarihi boyunca da, kartal; yalnızlık dolu gücün, başarının ve de özgürlüğün simgesi olarak kullanılmıştır.